Mass Effect vs Star Wars

27. srpna 2014 v 0:53 | ~Enari
Konečná otázka, která rozhodne osud nerdského světa tak jak ho známe. Mass Effect nebo Star Wars. Co je lepší sci-fi?
Tento článek možná vzbudí spoustu bouřlivých emocí. Come at me bro... chci slyšet všechny Vaše názory, myšlenky a ufňukané poznámky.

Upozornění: Tento menší souboj mezi Mass Effect a Star Wars universe je čistě subjektivní. Uslyšíte tu jen mé remcání a ždibec objektivních názorů.
Jsem si vědoma, že Mass Effect nemá žádné filmy (ačkoli se proslýchá, že by jeden mohli natočit) a Star Wars jsou všeobecně známé hlavně díky své první filmové trilogii. Naproti tomu Mass effect se proslavil svou herní trilogií a nasadil laťku nové generaci sci-fi RPG her.
Proto se hlavně zaměřím na universe daného franchise. Asi těžko bych tu obhajovala, že ME je super, protože tu můžete dělat tři Hutty věcí a ve SW ne... jak asi, když jedno je hra a to druhé film.

Také počítám, že znáte alespoň základy z obou franchises a nebudu tu vysvětlovat různé výrazy, jména a ani nebudu cenzorovat děj, takže beware spoilers!


Každý z Vás... každičký malý záprtek na světě alespoň jednou za život chtěl píchnout někoho do oka světelným mečem. Proč by taky ne, že? Je to cool and powerful zbraň, která nemá obdoby. A navíc to má skvělé světelné a zvukové efekty. A ty barvičky!

Máte červený lightsaber a chystáte se na procházku po Alderaanu? Tak to si ovšem připravte svou plechou kyberprdel, protože Vám ji pěkně nakopou republikáni.

Nikdy jsem nepochopila, proč 99% zloduchů ve Star Wars má červené meče. Je to jako velká cedule "REPUBLIKA ZAÚTOČIT SEM"... ve skutečnosti červené krystaly pohánějící světelné meče jsou syntetické jelikož ty 'opravdové' jsou k nalezení jen na jedné planetě patřící Republice, takže... yeah...

Můžete mít jeden, dva (borci jich mají čtyři), double... dokonce existuje i světelný bič! Wow!

Co má Mass Effect?

V ME3 byl představen nový close range combat (melee/heavy melee).
Sice tu bylo něco podobného už zpočátku série, ale mlácení kolemjdoucích kroganů oděných v heavy metal brnění 15centimetrovou pistolkou není zrovna efektivní bojová strategie.

V ME3 mají tři hlavní třídy a jejich podtřídy tři různé melee zbraně:
Soldier má omni-blade, který mohou vytvořit díky svému omni-tool.
Engineer má vylepšený omni-tool, který může způsobovat ohnivé poškození.
Adept může díky své biotice vytvořit biotický úder, který způsobí vysoké poškození nepříteli.
↓↓↓↓↓↓↓↓↓
Upřímně? Star Wars tady mají navrch. Ačkoli omni-tool generated zbraně a čirá biotika jsou sami o sobě zajímavé, na světelné zbraně to jednoduše nemá.
V tomto kole vyhrává Star Wars.
SW bylo TO franchise, které zpopularizovalo fantasy prvky ve sci-fi. Konkrétně mystickou Sílu a její uživatele - Sith a Jedi Force users.

Je to bomba, že? Hýbat věcičkama díky Síle. Kostky Vám najednou furt hází šestky, holkám se zvedají sukně ala Marilyn Monroe a už nikdy se nemusíte ohybat pro věci na zemi. Kdo by nechtěl ovládat telekinezi Sílu, že?

Dokonce dle určitých zdrojů lze díky Síle léčit... ale to může být jen kvůli tomu, aby mohli zařadit Force users do RPG her jako healery.

Já to dřív taky děsně žrala. Až později mi došlo, že v první trilogii SW byla Síla vysvětlena jako cosi, co zaplňuje celý vesmír a protéká každou živou bytostí. Pak přišla nová trilogie a BOOOOOM. Síla je nyní výsledkem inteligentních mikroskopických životních forem jménem midi-chloriany uvnitř těla toho, jenž Sílu používá. Tadá. Všechno mystické mambo jambo v hajzlu. Odteď mají všechny ty prďácké postavy malé cizopasníky v krvi. Doslova jim krví kolují critters. Huzzah...

Teď chci podotknout jednu věc. Věc, za kterou mě spousta z Vás bude chtít sežrat.... ještě, že mám tak tuhý svaly tuk a jsem nepozřetelná bytostmi menšími než mládě Godzilly.

Luke Skywalker
Nemám ho ráda.
Problém není v samotné postavě, ale ve způsobu jakým je tato postava napsána.
Luke je klasický Chuck Norris.
Luke je údajně nejlepším Force user, který kdy existoval. Jak ale lidem ukázat, že on je ten nej nej nej, když před ním bylo tolik nadaných a mocných Force users? Jednoduše! Udělejte z nej Chuck Norrisovského boha, který může ovládat samotný čas a může i Smrtku škrábat na zadku, protože on je ten NEJ NEJ NEJ...
Teď si nedělám ani tak moc prdel, protože dle canonu Luke dokáže otevřít KAŽDOU BUŇKU VE SVÉM TĚLE A NECHAT JÍ PROTÉKAT ČIROU SÍLU A DÍKY TOMU SE STÁT SILOU SAMOTNOU.
Nedělám si prdel. To je ofiko.
Proto nemám Luka ráda. Protože tato postava je výsledkem levného character development a autorského neumu. Vždyť se přece dá napsat postava, která je nade všemi ostatními a přesto z ní neudělat boha.

Biotika je obdoba Síly nebo telekineze. Co se mi na ní líbí, je, že je 'uvěřitelná'. Tvůrci ME se skutečně snažili, aby 'logicky' vysvětlili původ biotiky a jak vůbec funguje.

Díky biotice můžete po dlouhému výcviku pohybovat různými předměty.

Avšak biotika se v ME universe vyvíjí především u členů s militaristickým zaměřením, jelikož jsou biotici cenění bojovníci. Biotika se hlavně využívá k odhození, přitáhnutí, znehybnění (Stasis) nebo poškození op

onenta. Například Warp je schopnost, která ničí zasaženého na buněčné úrovni. Také se mohou pokládat biotické pasti (Singularity) nebo vytvářet biotické štíty.

Dokonce je možné díky biotice přenést vlastní tělo během vteřiny přes celé bojové pole a s neuvěřitelnou silou narazit do nepřítele a zasáhnout několik dalších oponentů, což způsobuje vysoké poškození většímu počtu lidí. Tato schopnost se nazívá Charge.

Asarijky se již rodí se schopností ovládat biotiku. Ostatní rasy musí užívat implantáty speciálně určené k zesílení a ovládání biotiky v uživatelově těle.

Narozdíl od Síly má biotika super vizuální a zvukové efekty...

V souboji Síly a biotika u mě vyhrála biotika díky faktu, že nepotřebujete malé potvůrky ve vlastním těle, abyste ji mohli obládat. Ačkoli je Síla více flexibilní ve smyslu využití, biotika nabízí lepší použití v bojových scénářích (štíty, biotické pasti).
V tomto kole vítězí Mass Effect.

Star Wars má přes 20 milionů vnímajících (sentient) ras. Doslova.

Několik stovek jich je popsáno v knihách nebo představeno ve filmech, animovaných seriálech a hrách. Včetně tohoto stvoření jménem Pondababa. Nechtějte, abych začala svůj prepubertální rant o této věci>>>

Toto je ovšem jeden velký zápor SW. Nikdo (krom těch největších geeků) si prostě nedokáže zapamatovat všechny představené rasy. A to ani nemluvím o tom, aby si někdo, kdo není součástí fandomu dozvěděl něco o jejich kultuře, fyziologii a pod. Proč mají zástupci rasy Twi'lek ty divné cancoury na hlavě? To se jednoduše nedozvíte, pokud si neuděláte vlastní průzkum a nezačnete hledat na netu. A co Huttové? Kolika se vůbec dožívájí? Jenom pravý fanoušci SW znají tuto odpověď. To je sice v pořádku. Ve všech fandomech máte trivia, o které se dozvíte jen pokud je skutečn hledáte, ale SW to vede do wxtrémů. Zaručuji Vám, že kdybyste čas strávený učením všech tajemství SW vložili do studia medicíny, do několika let by z Vás byl doktor House.

Příliš mnoho ras, které se navíc mohou mezi sebou křížit, což dává možnost vzniku tolika množství novách ras. Je toho prostě moc.

ME má naproti tomu drasticky méně ras.

Rada má ve svém vedení čtyři rasy - asarijky, salariany, turiany a jako nováčky přivítali na konci ME1 i lidi.
Ras Citadely je devět. Společně se všemi rasami rady jsou to drellové, elcoři, hanaři, keeperové (ti však nemají téměř žádný dopad na dění na území Citadely, pouze Citadelu obývají a opravují) a volusové.

Všechny tyto rasy jsem dokázala vyjmenovat zpaměti, což by se v případě SW stát nemohlo. V tom je ta krása ras z ME. Necítíte, že galaxie je přeplněná. Sakra, vždyž dokážu i vyjmenovat pár zvířátek, jako jsou ty šáhlé opice (pyjak) a šavlozubý reflektoročkový čokl Urz (varren).

Ještě bych se chtěla podívat na jednu vyjímečnou rasu- asarijky.
Asarijky jsou rasa jsou monogender, což znamená, že mají pouze jedno pohlaví. Nerozdělují se na ženy a muže, avšak jsou schopny se mezi sebou rozmnožovat díky nečemu co se podobá 'melding' ze Star Treku. V podstatě 'matka' budoucího dítěte zavítá do vědomí 'otce' ('otec' může být jakéhokoli pohlaví či rasy) a 'okopíruje' si potřebné geny.

Co mě u asarijek vadí je, že byly vytvořiny, jako tahák pro tuhle hru. Jsou to v podstatě prsaté supermodelky natřené na modro a aby fakt natvrdlé honiče dokopali ke koupi hry, všechny z nich to jsou 'lesby' od narození. Teď píšu lesby v uvozovkách jelikož asarijky se nedělí na pohlaví. To je ovšem většině pařanů jedno. Jen si představte, kdyby Vám někdo takhle předhodil Vaše gay OTP. Taky byste měli pré. To ovšem nemění nic na tom, že asarijky byly vytvořeny jako ta-neuvěřitelně-sexy-rasa-masturbujte-na-povel-3-2-1...

První ME díl si také slíznul dost nepříjemných komentářů, protože si dovol ukázat alien booty. Sex s mimozemšťany? A navíc holka s holkou (monogender you fucking ignorant!!!)? Matky šestnáctiletých masturbantů si měly po měsíce na co stěžovat. A víte vy co? Fuck you you homophobic puritans! Sex scény (zvlášť ta z prvního dílu) v ME jsou jedny z těch nejlépších a vizuálně nejdelikátnějších, které tam venku můžete najít.

Na druhou stranu... bylo řečeno, že asarijky jsou přitažlivé pro všechny rasy, takže to byl možná účel a nejen levný způsob jak vytvořit 'sexy' mimoně.

Navíc je tu pár ras, které jsem si natolik zamilovala, že už si bez nich pořádné sci-fi neumím představit. Asarijky jsou jednou z těch ras, jelikož se už mají biotiku vrozenou a navíc se sami množí díky 'vyšší úrovni' biotiky. Také jejich náboženství je mi velmi blízké.

Dalšá rasou jsou turiani. A Garrus. Každý Garra miluje. Turianinský militaristický způsob života není sice nijak zvlášťní, ale jejich biologie je fascinující. Od modré krve až po zesílený exoskeleton, který je chrání před škodlivým zářením... a taky jsou děsně sexy s tím úzkým pasem a čelistními klepety.

Můžu čestně říct, že Garrus je má nejoblíbenější NPC postava.

Pak tu jsou krogani. Živoucí tanky pajcnuté T-Rexem.

Gethové. Protože každé sci-fi musí mít zběhlé roboty.

Salariani. Protože každé sci-fi musí mít svou rasu nerdů a géniů.

A matrix ještěrky drellové.

V Mass Effect se učíte kulturu ostatních ras. Jejich zvyky, náboženství, ideologii. Ve Star Wars jde hlavně o různé skupiny, které jsou většinou směsicí několika ras. Tam jde o jejich cíle a koho chtějí píchnout lightsaberem do řitě. Navíc jsou lidé v ME universe nováčci a většina ostatních ras je nemá v lásce, naproti tomu SW světu lidé dominují, což mi příjde trošičku egocentrické. Miliony a miliony ras a my jsme na vrcholu? Neřekla bych.
Sice je pravdou, že ME bylo silně inspirováno SW, ale dokáže si udržet své místo v sci-fi kultuře.
V tomto kole vítězí Mass Effect.


A jsme u toho na čem opravdu záleží.

SW má nepočítaně planet. Kultur. Ras.
Ačkoli se to může zdát jako plus, pro mě je to jedno velké mínus. JE tu jednoduše tak moc věcí, že ani nevíte, kde začít s jejich probádáváním. Už jen samotný příběh SW odradí po zjištění, že je tu nejen 6 filmů (a další už se začínají točit), ale také seriály, komiksy, hry a knihy. To vše se odehrává během 2 tisíc let, kde se odehrává děj staré Republiky až po současnost, kdy se odehrává příběh Luka Skywalkera. Možná kdybych se narodila do éry Star Wars a nedošlo k tomu kulturnímu šoku, kdy po mě franchise bude vyžadovat hloubkový průzkum a shitload čtení a sledování telky, abych pochopila o co tam jde, tak by to neylo tak špatné.

Proč se mám vůbec starat, že v SWTOR (online hry) tu bitkaříme proti Sithům, když vím, že to ke konci bude k ničemu, protože za nějaké to milénium sem nakráčí Anakin se svým světelným mečíkem a mega egem a začne vybíjet všechny Jedi rytiře?

To mě na tomhle franchise asi vadí nejvíc. Je jedno na co se koukáte, co čtete a nad čím příběhem brečíte. Na velkém čelním skle Star Wars je to jen rozplizlá bezvýznamná muška.

Bylo tak zabavné hrát staré SW hry od Bioware. Zamilovala jsem si jak příběh, tak i postavy. Teď jsou to už jen legendy o kterých se kecá v SWTOR a to prostě není enjoyable.

Samotné SW začíná 'A long time ago in a galaxy far, far away...'
Což nás/mě okamžitě uvádí do stavu, kdy prostě ten shit nedáme, protože se to stalo long time ago far away ty pizdo, tak nad tím nebreč.
Naproti tomu ME nám hned oznámí, že...

'In the year 2148, explorers on Mars discovered the remains of an ancient spacefaring civilization. In the decades that followed, these mysterious artifacts revealed startling new technologies, enabling travel to the furthest stars. The basis for this incredible technology was a force that controlled the very fabric of space and time.

They called it the greatest discovery in human history.

The civilizations of the galaxy call it... MASS EFFECT.'

Okamžitě navozuje pocit, že ano... tohle by se mohlo stát.
Možná na Marsu najdeme nějaké pozůstatky nějaké cizí rasy.
Možná i díky těmto pozůstatkům a technoligii se nám podaří kontaktovat někoho v jiného ve vesmíru.

To je to, co se mi tak na ME líbí. Universe Mass Effectu je UVĚŘITELNÝ.

V tomto kole vítězí Mass Effect.

Je ovšem pravdou, že Star Wars JE legendou a zůstane tu dlouho poté, co Mass Effect ztratí své kouzlo a zmizí do propadliště herní dějin, kde si na ně vzpomenou jen jejich nejvěrnější fandové mezi než se počítám i já.
Zdravý rozum říká Star Wars.
Já říkám Mass Effect


OMG tolik chybek... like hell I'm doin' beta-read forthis shit.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Scudl007 Scudl007 | 29. srpna 2014 v 12:26 | Reagovat

Star Wars forever ♥ http://img.ethermetic.com/content/webimg/cantonax/obama-starwars.jpg?1253108117 :D :D ale jo máš pravdu v star wars je toho fakt hodně, že se v tom neorientuju a ani se o to raději nepokouším :D a první trilogie je nejlepší ♥ ale ráda občas zkouknu všechny díly ... ale Pána prstenů mám raději :D :D http://mysynonym.com/wp-content/uploads/2009/09/swvslotr_col.jpg :D :D

2 Scudl007 Scudl007 | 29. srpna 2014 v 12:27 | Reagovat

Mě se nezobrazilo, co jsem napsala :O

3 Scudl007 Scudl007 | 29. srpna 2014 v 12:27 | Reagovat

fajn tak ještě jednou :D

4 Scudl007 Scudl007 | 29. srpna 2014 v 12:29 | Reagovat

Star wars forever ♥ http://img.ethermetic.com/content/webimg/cantonax/obama-starwars.jpg?1253108117 :D :D Ale jo máš pravdu ve Star wars je prostě tolik informací, že se je ani nesnažím zapamatovat :D První trilogie byla nejlepší ♥ ... Ale vždy u mě vyhraje Pán prstenů ♥ http://mysynonym.com/wp-content/uploads/2009/09/swvslotr_col.jpg :D :D

5 Scudl007 Scudl007 | 29. srpna 2014 v 12:31 | Reagovat

Vyhodnoceno jako spam :D tak fajn :D :D

6 Enari Enari | 29. srpna 2014 v 13:08 | Reagovat

Dva odkazy v komentáři se rovná auto block u blog.cz
Musela jsem to povolit;)
Děkuji za komentář, zlatíčko. Pojď ke mě *hug*
Tak se mi po tobě stýskalo :)

7 Scudl007 Scudl007 | 29. srpna 2014 v 14:04 | Reagovat

Aha :) *objímá* http://www.imgion.com/images/01/Puppy-Hug-.jpg taky se mi po tobě stýskalo http://sd.keepcalm-o-matic.co.uk/i/keep-calm-i-ve-missed-you.png :* :)

8 Venira Venira | 29. srpna 2014 v 16:29 | Reagovat

Jendoznačně Mass Effect :) V dětství jsem fandila SW a miluji Kotor 2 dodnes, ale prostě... GARRUS ^^ Hned po deseti minutách hraní jedničky, jsem si to zamilovala. Stále myslím na první lásku z této serie a to na Sarena Arteriuse.
Jeden můj o dost starší fanart jako důkaz: http://fc08.deviantart.net/fs70/i/2013/108/7/b/mass_effect_another_option_by_ferenczycz-d624dmo.jpg
A děkuji za tento článek. :)

9 Wendy Wendy | 30. srpna 2014 v 10:46 | Reagovat

Mass Effect mi nic neříká :DD Ach, ten ohavný pocit, když všichni v mém okolí hrají počítačové hry, jenom já neznám žádnou z nich -.-" Takže asi Star Wars, ale... no, první trilogie mi přišla taková hluchá a ta druhá... No, naštval mě ten konec :D Ale stejně je nej Star Trek :33
Vítej zpět <3

10 Enari Enari | 30. srpna 2014 v 20:52 | Reagovat

Venira: Cítím tvou lásku sestro. Garrus je buď THE BEST BRO THAT EVER BRO nebo jednoduše láska na celý život. Není nic mezitím...
A ano. Chudák Saren a Nihlus. Oba jsem je zbožňovala...
Fanart je skvělý... ale lituji, že se stalo co se stalo tvému miláškovi.. :(
Our favourite char alway dies indeed...

Wendy: Star Trek a Spirk začal éru slash. Mužeme mu všichni být neskonale vděční :) A škoda, že hry nehraješ. O hodně přicházíš... respektive o hodně možností shipovat skvělé postavy XD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama