Duben 2014

Sterek ficlist

19. dubna 2014 v 15:43 | ~Enari
Toto je seznam mých nejoblíbenějších Sterek povídek. Převážně jsou to anglické povídky z AO3. Tento seznam se bude pravidelně aktualizovat (kapitolové WIP povídky).

Jump Then Fall (WIP ch11/?, explicit)
"Um, my name is Stiles. Are you Derek Hale?"
"Yes," and now he just sounded ticked off. "Why are you calling?"
"I, uh, saw your website," Stiles said, gesturing toward the laptop even though he didn't know why. "You know, about the sex thing. And you're a Dom and stuff… and I would like you to dominate me, please."
~má nejoblíbenější BDSM povídka ^^

After Derek's family died, he ended up in New York, where he met Kate Argent, Domme. Kate took advantage of sixteen-year-old Derek until he finally got out. Now a Dom himself, Derek doesn't give up control to anyone. Enter Stiles, the new sub looking for the perfect Dom.
~nějak ujíždím na BDSM... WTH?!?

Derek is being pressured by his family to pick a mate, and somehow stumbles into a choice that they didn't expect and aren't sure they approve of....
~tohle se dá číst furt dokola

This wasn't what was supposed to happen. This wasn't how their story was supposed to end. It couldn't end before it ever started, right?
~krátké, krácné, smutné :(

Predator/Prey (explicit)
Angels fucking wept and Stiles got nervous.
The only reason a guy who looked like this and drove a car like this would be picking up a scrawny underage hooker was because he wanted to do to Stiles the sorts of things you couldn't ask a girlfriend or boyfriend for, or even a stranger in a bar. Nasty-bad wrong things. Things that only money handed over could make better, silence bought and paid for.
Or maybe a dead hooker in a ditch who couldn't talk, no need to pay for the silence.
But Stiles had his own methods for making sure that didn't happen.
Stiles is a vampire. Derek's still the Alpha. And there's knotting.
~tak trochu klišé všech možných oblíbených náměrů, ale přesto to stojí za přečtení, protože je to velice dobře napsané

Fly a Little Faster (Teen And Up Audiences)
Everyone knows when you go back in time, you shouldn't step on an ant, just in case you accidentally kill your own grandparent or something. But what happens when you go back in time and, uh, accidentally interrupt the one event that apparently made the Grumpiest Alpha in Town into a ball of mindless manpain?

Well, if Marty McFly can do it, so can Stiles Stilinski. All he has to do is get Derek and Paige to fall in love before he gets pulled back to his own time. And before he makes anything worse. That's easy as pie, right? Right?
~nádherně napsaná a dobře promyšlená cestovka časem

Home Alone

10. dubna 2014 v 19:41 | ~Enari
Název: Home Alone
Author: Enari
Warning: 18+... kinda... fluff, crack, domestic
Pairings: Sterek, Scisaac
Beta: none
Cover: Enari (wow, můj první cover o.o)
Poznámka autorky: Hned ze začátku se chci omluvit LoLo. Ne že by se mi nechtělo psát zrovna tuhle povídku. Naopak - zadání bylo moc hezké. Jen se mi prostě nechtělo NIC. NIC!!! Blame Keigh.
Takže, LoLo, má milovaná sestřičko - omlouvám se. Snad se ti povídka alespoň trochu zalíbí, i když to není zrovna přesně podle tvého přání.
A omlouvám se všem, kteří tak dlouho čekali na update.
Plus udělala jsem cover! My first baby cover! Yay!
PS... no beta. Vypálí Vám to očiska ze skullisek. Vlastně se tahle povídka psala stylem 'polovina obrazovky Word, druhá polovina 2048' plus u toho mi hrála celá řada Fact or Faked. Proto je to tak fucked up XD