Jsem tak zoufalá, že MYSLÍM... a vymýšlím nové teorie na Teen Wolf fuckdom

18. února 2014 v 23:07 | ~Enari
Nemám sílu to psát v češtině tak to jednoduše postnu tak jak to mám na Tumblr
SPOILERS AHEAD!!!!

"You really have to learn, Scott. You really have to learn not to trust a fox. Know why, cause they're tricksters. They'll fool you. They'll fool everyone."
~ Stiles

Why does Stiles talk about THEM?
Shouldn't it be "We are tricksters," instead of "They're tricksters,"?
What if he is not nogitsune?

What if that evil fox is somewhere in Beacon Hills and he knows it and using it to his advantage? Mask himself (or itself... whatever) as nogitsune so everyone will try to get the fox spirit out of him when there's no fox spirit inside? Maybe it's some other demon (ghost/tulpa/the rake/slenderman/IDK)?

Deaton said something about poisoning the fox. What if that was Stiles' goal? Now that mighty shaman Deaton assumes that he poisoned the fox and saved Stiles the thing inside the boy can operate as it wishes.

What if Stiles took Scott's pain just so the nogitsune cannot harvest it?
That way he can keep it weak and easy to manipulate.

And Allison... a lot of people thinks she is also possessed... maybe she is nogitsune?
Or Kira? She could manipulate anyone with those sweet smiles and beautiful eyes even without the power of nogitsune. Plus we DO know she is a fox. Question is - is she the good one?
Maybe those shadow guys made a mistake...

Ok. Sorry... I'm so desperate and depressed and I need my bby to be ok, OK?!?!?
Hold me...

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ari Ari | Web | 19. února 2014 v 9:57 | Reagovat

Po pravdě mě taky docela zarazila Stilesova slova. Všude je nogitsune označena za zlého démona. Ale to, co se děje kolem ostatních lišek mi přijde velice divný. Nelíbí se mi Kira a už vůbec ne její rodina. Navíc pořád si říkám proč Stiles použil "They" a ne "We". Připadalo mi to jako by chtěl něco Scottovi říct o ostatních liškách, ale kdo ví. Nevydržím čekat na další díl. Málem jsem si začala po × letech nekousání nehtů je opět kousat.
Plus si mnoho lidí všimlo, mezi nimi i já, že Stiles možná (ale jenom možná) brečel. Taky to mohla být voda z onoho deště, ale sakra? Vypadalo to jako kdyby plakal. A už zase další domněnky. Jednou mě to zabije :D.

2 Scudl007 Scudl007 | 19. února 2014 v 12:10 | Reagovat

Tohle je teorie o tom, že by Alison mohla být druhá nogitsune :) http://alphamullo.tumblr.com/post/76524583804/theres-two-nogitsunes-and-one-is-in-allison taky velmi zarážející :)Z mé hlavy to není, ale po přečtení jsem začla uvažovat, že ono by to možná i šlo :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama